ENHANCER Projesi Demo-Day ile Tamamlandı.

HKÜ’nün yürütücüsü olduğu ENHANCER projesinin Demo-Day ve Kapanış Etkinliği 24 Ekim 2022 Pazartesi günü geniş bir katılımla düzenlendi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin (HKÜ); AB tarafından fonlanan ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD), T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) koordinasyonuyla yürütülen, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) – ENHANCER Projesi kapsamında HKÜ tarafından uygulanan “Yeni Ürün Geliştirmek için Altyapının Güçlendirilmesi ve Mentör Köprüsünün Kurulması” projesinin kapanış toplantısı yapıldı. Etkinlik, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ve ICMPD/Enhancer Projesi Göç ve Kalkınma Portfolyo Yöneticisi Pınar Yapanoğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı.

SON 3 YILDA ÜNİVERSİTEMİZ İLE SANAYİ KURULUŞLARI ARASINDA TOPLAM 39 AR-GE PROJESİ İMZALANMIŞTIR.

Programın açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli: “Hasan Kalyoncu Üniversitesi; farklı Ar-Ge birimleri ve Teknokenti sayesinde, önemli ölçüde sanayi işbirliği potansiyeline sahiptir. Üniversitemiz tarafından, sanayi işbirliği alanında gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında Kuluçka merkezinde öğrenci ve akademisyenler tarafından 40’tan fazla şirket kurulmuş, 15’ine farklı kurumlardan “Başlangıç Sermayesi” temin edilmiştir. Öğrenci ve akademisyenler tarafından toplam 156 patent başvuru yapılmış, 16’sı tescillenmiş, 5’i ticarileştirilmiştir. Organize Sanayi Bölgesi Teknokent’te girişimciler tarafından toplam 47 resmi Ar-Ge ve yazılım projesi yürütülmüştür. Son 3 yılda üniversitemiz ile sanayi kuruluşları arasında toplam 39 Ar-Ge projesi imzalanmıştır. Toplam 9 milyon 460 bin TL bütçeli projelerde üniversitemiz akademisyenleri görev almıştır. Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi’nde KOBİ’ler, akademisyenler ve öğrencilerimize yönelik prototip üretme desteği verilmektedir. ENHANCER programında uygulanan proje ile Kalyon Garaj altyapısı yeni makine ve yazılımlarla güçlendirilmiştir. Projede açılan pilot çağrı ile KOBİ ve Girişimcilerden başvurular alınmış, yeni ürün fikirleri için iş planı hazırlama desteği de yine projemizde eğitim alan mentorlerce verilmiştir. Bu sayede yeni ürünlerine yönelik iş planları hazırlanmış olup en doğru yöntemle üretilerek ticarileştirilmesi sağlanacaktır. Proje kapsamında güçlendirdiğimiz altyapımız sayesinde başarıyla uyguladığımız pilot uygulamanın devamı planlanmış olup reel sektör ile işbirliğimiz artarak sürecektir” diyerek ENHANCER projesinin uygulanmasında katkı sağlayan ICMPD ve İpekyolu Kalkınma Ajansı başta olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti.

109 HİBE FAYDA SAĞLAYICIMIZA HİBE KATKISI GERÇEKLEŞTİRDİK.

ICMPD hakkında bilgiler veren ICMPD/ENHANCER Hibe Yöneticisi Pınar Yapanoğlu: “Enhancer projesi kapsamındaki illerde girişimcilik ekosistemini aktörlerinin kapasitesini geliştirmek amacıyla faaliyetler yürütmektedir. Özellikle bu aktörler arasında iş birliklerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Faaliyetler kapsamında ortak kullanım tesislerinin kurulması için projenin içeriğinde hibe faaliyetine önem veriyoruz. Projenin bütçesi 32.5 milyon Avro’dur. 17 milyon Avro’luk kısmı da hibe projelerine ayrılmış durumdadır. Proje kullanıcı olarak özellikle ticaret odalarını, üniversiteleri, teknoparkları, KOBİ’leri, kooperatifleri ve kişisel girişimcileri hibe ile güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Şu ana kadar yaklaşık 109 hibe fayda sağlayıcımıza hibe katkısı gerçekleştirdik. Bugün kapanışını yapmış olduğumuz projemizde Enhancer proje bütçemizden 250 bin Avro bütçe aktarılmıştır” diyerek projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

TEORİ VE PRATİĞİ BİR ARADA OLMASIYLA BAŞARIYA ULAŞABİLİRİZ.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz ise: “Gaziantep’in, bölgenin girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi adına bu tarz projelerin çok daha fazla yapılması gerekiyor. İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak, bölgemizin girişimcilik ekosistemini güçlendirmek adına birçok faaliyet yürüttük. Bu ekosistemde siz değerli girişimciler tarafından geliştirilen fikirlerin ticarileşmesi noktasında atacağınız adımlar, bu sürece destek verecek mentorler ve kuluçka merkezleri bir araya geldiğinde artık sonuç odaklı çalışmaları daha fazla görmeye başladık.” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde Deniz Ventures Ekosistem Kaşifi Ahmet Yasin Acar tarafından “Türkiye’de girişimci ekosistemi ve yatırımcı bakış açısı” konulu sunum yapıldı. Programda ayrıca projeden yararlanan KOBİ’lerin temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdiler.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Dereli, günün anısına ICMPD/Enhancer Projesi Göç ve Kalkınma Portfolyo Yöneticisi Pınar Yapanoğlu’a, HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz’a, HKÜ İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Cengiz Helvacıkara da Deniz Ventures Ekosistem Kaşifi Ahmet Yasin Acar’a hediye takdim etti. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.