Belçika Devlet Delegasyonunun HKU Ziyareti

Belçika Devlet Delegasyonu HKÜ’de KOBİ’lerle Bir Araya Geldi.

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) programını yerinde incelemek amacıyla Türkiye’de bulunan Belçika Devlet Delegasyonu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ni (HKÜ) ziyaret ederek ENHANCER Projesi hakkında bilgi aldı.

Belçika’nın Göç ve İlticadan Sorumlu Devlet Sekreteri Sammy Mahdi, Belçika Ankara Büyükelçisi Paul Huynen, Göç İdaresi Başkanlığı Uluslararası Koruma Genel Müdürü M. Selami Yazıcı, ICMPD Türkiye ve Balkanlar Bölge Koordinatörü Tamer Kılıç, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, ICMPD/ENHANCER Hibe Yönetimi Ekip Lideri M.Çağlar Aydın ve beraberlerindeki heyete sunum yapıldı.

HKÜ tarafından T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İpekyolu Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla yürütülen ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından AB fonu ile finanse edilen, ENHANCER Projesi faaliyetleri hakkında konuk heyete detaylı bilgiler verildi.

Ziyaret sırasında konuk heyet HKÜ bünyesinde faaliyet gösteren Kalyon Garaj Girişimcilik ve Prototipleme Merkezi’nde proje yararlanıcısı KOBİ’ler ile bir araya gelerek “Yeni Ürün Geliştirme için Altyapının Geliştirilmesi ve Mentor Köprüsünün Kurulması” projesinde yeni ürünleri prototiplenecek ürünleri inceledi.

Proje kapsamında, geçici koruma altındaki Suriyeli misafirler ve Türk girişimcilerin kurdukları küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) yeni ürün geliştirmelerine, başarılı prototipler üretmelerine ve ürünlerinin ticarileştirilmesine destek verileceğini belirten HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Bu amaçla, Kalyon Garaj Girişimcilik ve Prototipleme Merkezimizin altyapısını yeni makine ve ekipmanlarla daha da güçlendirdik. Açtığımız proje çağrısı ile KOBİ’lerden ve girişimcilerden geliştirecekleri yeni ürünlerin başvurularını aldık. Ardından, bu KOBİ ve girişimcileri deneyimli ve yetkin mentorler ile eşleştirdik. Mentorlerimizin yönlendirmeleri ile geliştirecekleri yeni ürünleri en doğru yöntemlerle üretmelerini sağlayacağız” dedi. Proje yararlanıcısı olmaya hak kazanan KOBİ’ler ve HKÜ öğrencilerinin yenilikçi iş fikirlerini de dinleyen Belçika Devlet Delegasyonu, sunumların ardından HKÜ kampüsünü gezdi.